Космацька громада
Івано-Франківська область, Косівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Про державний нагляд за об’єктами водопостачання Прикарпаття у 2023 році

Дата: 29.01.2024 14:59
Кількість переглядів: 111

Фото без опису

Про державний нагляд за об’єктами водопостачання Прикарпаття у 2023 році

 

Чиста питна вода є основною складовою здорового способу життя. Вживання недоброякісної питної води негативно впливає на здоров'я людини. Це може відбуватися як при вживанні води для пиття і приготування їжі, так і при купанні та плаванні.

Вода річок та інших відкритих водойм може негативно вплинути на здоров'я людини, якщо забруднена речовинами, що потрапили до неї з промисловими, побутовими, сільськогосподарськими скидами. З водою можуть передаватися різноманітні інфекційні захворювання (вірусний гепатит А, ротовірусна інфекція, черевний тиф, паратифи, дизентерія та інші кишкові інфекції), а також яйця гельмінтів, збудники протозойних захворювань. Патогенні збудники можуть потрапляти у воду з різними нечистотами та відходами, тому безпека води в епідемічному плані є однією з головних вимог.

Статистика ВООЗ свідчить, що майже 3 млрд населення планети користуються недоброякісною питною водою.

Із понад 2 тис. хвороб техногенного походження 80% виникають внаслідок вживання питної води незадовільної якості. З цієї причини щорічно 25% населення світу ризикують захворіти, приблизно кожен десятий житель планети хворіє, майже 4 млн дітей і 18 млн дорослих вмирають.

Вважається, що з 100 випадків онкологічних захворювань від 20 до 35 (особливо товстої кишки і сечового міхура) обумовлені вживанням хлорованої питної води. Саме тому надзвичайно важливі гігієнічна роль води та її значення для профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань.

Вимоги до якості питної води викладені в Державних санітарних правилах і нормах ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», де зазначено, що питна вода призначена для споживання людиною, повинна відповідати гігієнічним вимогам, бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області у 2023 році здійснювався державний нагляд за об’єктами водопостачання, зокрема і централізованими водопроводами. В листопаді 2023 року вперше взято на контроль і перевірено 7 відомчих водопроводів виробничого структурного підрозділу «Львівська дирекція» філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця». Таким чином, в області налічується 47 централізованих водопроводів.

У 2023 році перевірено 42 централізовані водопроводи. Перевірки проводилися згідно доручення Прем’єр-міністра України від 20.12.2022 № 57940/38/1-21 щодо виконання Протоколу засідання Державної комісії з питань ТЕБ та НС від 07.12.2022 №11.

За результатами позапланових заходів державного нагляду (контролю) винесено 34 приписи.

Під час проведення позапланових перевірок централізованих водопроводів спеціалістами Держпродспоживслужби відібрано 261 пробу води питної: 115  для дослідження за мікробіологічними, 106  для дослідження за санітарно-хімічними показниками, 40  для дослідження за радіологічними показниками.

За результатами досліджень 43 проби питної води не відповідали вимогам ДСанПіну 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»: 41 проба за  санітарно-хімічними показниками (невідповідності по рН та твердості води) та 2 пробиза   мікробіологічними показниками.

Проводилися і позапланові заходи державного нагляду (контролю) джерел нецентралізованого водопостачання – громадських криниць. Всього перевірено 14 громадських криниць. Відібрано відповідно 14 проб питної води для дослідження за мікробіологічними та 14 – для дослідження за санітарно-хімічними показниками, всі проби відповідали вимогам ДСанПіну 2.2.4.171-10.

По всіх нестандартних пробах питної води направлені рекомендаційні листи керівникам закладів та в органи місцевого самоврядування.

Питання посилення державного санітарного нагляду за якістю питної води залишається актуальним, тому робота в даному напрямку буде продовжуватися і надалі. 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь