Перша допомога при інсульті

Дата: 01.11.2023 12:21

Перша допомога при інсульті

Чим раніше пацієнтові, який переніс інсульт, надати допомогу, тим більше клітин головного мозку можна зберегти при гострому порушенні мозкового кровообігу.

При підозрі на інсульт потрібно терміново викликати швидку допомогу. Якщо неможливо це зробити, попросити когось зателефонувати.

Оператору невідкладної допомоги потрібно максимально точно описати симптоми та стан людини, якій потрібна допомогаВказати, якщо людина впала або вдарилася головою.

При підозрі на інсульт не потрібно телефонувати сімейному лікарю. Екстрену медичну допомогу пацієнт отримає навіть без підписаної декларації.

При очікуванні бригади швидкої допомоги необхідно:

• Перевірити, чи дихає постраждалий. Якщо ні, негайно виконати штучне дихання «рот у рот». Якщо людина важко дихає, потрібно послабити чи зняти будь-який тісний одяг.

• Надати постраждалій людині горизонтального положення, підвести голову та плечі. Якщо починається блювота, вона повинна лежати на боці з піднятою головою.

• Якщо у приміщенні або на вулиці холодно, накрити постраждалого ковдрою або укутати додатковим одягом.

• Для того, щоб лікарі вирахували вікно терапевтичних можливостей (становить лише 4,5 години) і встигли розпочати терапію, важливо зафіксувати час, коли з'явилися перші ознаки інсульту

• Не давати людині їсти та пити.  Інсульт може порушити здатність до ковтання

• Уважно спостерігати за людиною щодо будь-яких змін у стані.

• При можливості, виміряти пульс і рівень кисню в крові за допомогою пульсоксиметра.

•  Не давати препарати для зниження тиску до прибуття швидкої допомоги. Підвищений тиск у перші години після інсульту допомагає мозку адаптуватися до того, що сталося.

Правильно виконана термінова долікарська допомога при інсульті може врятувати життя людини.

Лікар з загальної гігієни

Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України»

Володимир  БОВИЧ