Як запобігти тромбозу

Дата: 17.10.2023 11:08

Як запобігти тромбозу

Щороку,13 жовтня, відзначають Всесвітній день боротьби з тромбозом.

Тромбоз – це прижиттєве утворення кров’яного згустка (тромба) у  судинах. Тромби можуть блокувати або перешкоджати нормальному протіканню крові по венах та артеріях кровотоку, а також спричиняти серйозні ускладнення.

Тромбози призводять до основних причин високої серцево-судинної смертності, таких як:

- інсульт;

- інфаркт;

- тромбоемболія.

Тромби найчастіше утворюються в глибоких венах ніг (тромбоз глибоких вен) і, рухаючись кровообігом, потрапляють до легень (тромбоемболія легеневої артерії). Глибокий тромбоз вен та тромбоемболія легеневої артерії – небезпечні та потенційно смертельні медичні стани.

В залежності від того, де  утворюється тромб, тромбоз може бути венозний і артеріальний.

Ознаками тромбозу є: біль, чутливість у литці або стегні, набряк ноги, стопи або щиколотки, почервоніння, помітна зміна кольору, тепло. Симптоми тромбоемболії легеневої артерії - задишка, швидке дихання, біль у грудях, який посилюється при глибокому диханні, пришвидшений пульс, запаморочення, втрата свідомості.

Аби знизити ризик розвитку тромбозів і вберегти себе від ускладнень і негативних наслідків, є рекомендації, до яких належать:

егулярно застосовувати фізичні вправи (ходьба),

живати достатню кількість води,

-надавати перевагу рослинній їжі,

-позбавити себе надмірної ваги тіла,

-уникати довгих нерухомих періодів, таких як сидіння за столом або тривалих поїздок,

-вживати продукти для розрідження крові:

• оливкове і лляне масло, яблучний оцет, какао і шоколад (гіркий),лимони,

• часник і цибулю, буряк, рибу і риб'ячий жир, насіння соняшнику,

• томати, томатний сік, вівсяну кашу, імбир,

• ягоди малини, чорниці, журавлини, суниці, вишні, черешні,

-проводити профілактичні візити до медиків та своєчасно лікувати      захворювання, що можуть призвести до утворення тромбів.

ВАЖЛИВОЗначно підвищують в'язкість крові: куріння, алкоголь, велика кількість солі, сечогінні і протизаплідні гормональні препарати.

Основна проблема лікування тромбозів – пізнє звернення пацієнтів.

Найважливіше у запобіганні тромбозів – профілактика і ранній візит до сімейного лікаря!

Лікар з загальної гігієни

Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України»

Володимир  БОВИЧ       Фото без опису