Борщівник – красива рослина, що може вбити

Дата: 01.08.2023 14:30

Борщівниккрасива рослина, що може вбити

Улітку відпочиваючи на природі треба бути бережним,оскільки гуляючи, можна ненароком натрапити на неприємністьборщівник. На території Івано-Франківської області борщівник Сосновського зустрічається дуже часто. Він швидко розростається, займаючи ті місця, де раніше його не було.

Найнебезпечніший борщівник у період цвітіння, який триває практично все літо. Також ймовірність опіків зростає в ясні сонячні дні.

Сік борщівника має токсичність, оскільки містить кумарини та фурокумарини, які активуються світлом (природним або штучним ультрафіолетовим випромінюванням) та підвищують чутливість організму до його сприйняття. Таким чином, навіть нетривалий контакт з рослиною у поєднанні будь-якими уф-променями, викликає реакцію, схожу на хімічний опік -  фітодерматит.

Фітодерматитце запальні зміни на шкірі, що виникають у місці контакту з рослиною. Запалення можуть мати різний характер: почервоніння, висип, набряк, пухирі, що спричиняють печіння, свербіж або хворобливість. . Із загальних симптомів спостерігають млявість, озноб, запаморочення, головний біль, підвищується температура тіла,анафілактичний шок.

Фітодерматит обумовлений впливом на шкіру токсинів, що містяться в соку або пилку різних трав. Реакція може виникнути як при контакті, так і шляхом попадання алергену в дихальні шляхи.

Найкращий спосіб запобігти опіку від борщівника — не торкатися  рослини. Проте якщо сік борщівника всетаки потрапив на шкіру, необхідно зробити наступне:

• якнайшвидше видалити сік паперовою серветкою, не даючи йому розтектися по шкірі;

• не втирати, щоб сік не проникнув в глибші шари  ураженої ділянки;

• ретельно промити місце опіку, а потім руки холодною водою з господарським милом;

• обробити рану спиртовмісним засобом;

• зняти одяг та випрати його, щоб не забруднити інші частини тіла або предмети;

• стежте, щоб на уражені ділянки шкіри не впливало природне або штучне світло протягом 48 годин (одягніть рукавички, штани та сорочку з довгими рукавами, не виходьте на відкрите сонце);

• для уникнення алергічної реакції лікарі рекомендують прийняти будь-який антигістамінний засіб, а також, при необхідності, знеболююче;

• рясно промийте очі чистою водою протягом не менше 10 хвилин;

• надягніть сонцезахисні окуляри з темними лінзами для захисту від світла;

• при попаданні соку рослини в рот або на слизові оболонкитерміново зверніться до лікаря;

Категорично заборонено:

Наносити на рани рослинні олії або тваринні жири.

Змащувати соком овочів та молоком.

Самостійно розкривати пухирі.

Накладати на рани пластирі.

Присипати рани глиною, попелом або землею.

Дотримання простих правил допоможе уберегтися від опіків борщівником:

• перебуваючи на природі, намагайтеся уникати контакту відкритих ділянок тіла з соком та листям рослини;

• не ховайтеся під листям борщівника від дощу;

• не ходіть по скошеній траві босоніж, якщо там є небезпека зустрітися з пеньками рослини;

• позбавитися від борщівника на городі до початку цвітіння;

• поясніть дітям всю небезпеку ігор з борщівником Сосновського.

У боротьбі з борщівником, забезпечте  належний захист:

-працюйте в похмуру погоду.

-закрийте всі частини тіла неабсорбуючим одягом із синтетичних та водонепроникних матеріалів: штани, светр з довгими рукавами, гумові рукавички, що закривають зап'ястя та передпліччя.

-захистіть очі та обличчя козирком.

Після знищення рослини:

-зніміть одяг та рукавички, вивернувши їх назовні;

-стежте за тим, щоб одяг, який ви одягнули під час маніпуляції, не стикався з іншими предметами або одягом, щоб не забруднити їх соком;

-інструменти, що контактували із соком рослин, такі як секатори та кущорізи, промийте водою з милом;

-ретельно вимийте руки та обличчя водою з милом.

Дотримуйтеся рекомендацій ,бережіть себе, ваших дітей та близьких. Будьте здорові!

Зав.відділення епідеміологічного нагляду(спостереження)

та профілактики неінфекційних захворювань                         Ходан     А.М.