Основні вимоги до гігієни персоналу, який працює у зоні поводження з харчовими продуктами:
Основні вимоги до гігієни персоналу, який працює у зоні поводження з харчовими продуктами:
– До роботи допускається персонал, який не має протипоказань щодо поводження з харчовими продуктами та пройшов навчання з питань гігієни персоналу, що підтверджено відповідними записами. Усі новоприйняті працівники повинні пройти обов'язкове навчання за програмою гігієнічної підготовки і здати іспит з відміткою про це у відповідному журналі і в особистій книжці. В подальшому усі працівники, включаючи адміністрацію та інженерно-технічний персонал, незалежно від стажу роботи, повинні один раз у два роки проходити навчання і перевірку гігієнічних знань. Дані навчання та видача довідки про їх проходження проводиться спеціалістами Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу.
-Кухарі та кондитери повинні бути забезпечені на робочих місцях технологічною документацією на страви та вироби.
-Усі працівники :адміністрація,завідувачі виробництва,кухарі,кухонні працівники,кондитери,офіціанти,працівники складів,холодильників,прибиральники приміщень та персонал,який миє обладнання,посуду,інвентар,працівники зайняті ремонтними роботами у виробничих та складських приміщеннях проходять медичне обстеження в установленому законодавством порядку, результати якого відображаються в їх особових медичних книжках.
-Усі працівники перед початком роботи повинні одягти чистий санітарний одяг. До санітарного одягу відносяться халати, куртка, штани, фартух, косинка або ковпак. Санітарна одяг має бути білого кольору, завжди чистий і повністю закривати тіло.Одяг має бути підібраний за розміром. Косинки і ковпаки повинні щільно облягати голову, щоб вберегти продукцію від попадання волосся.
- Дотримуватися чистоти рук, коротко стригти нігті ,так як під ними можуть перебувати мікроорганізми і яйця глистів.
-Перед відвідуванням туалету санітарний одяг знімають і вішають на гачку (вішаки), призначеному для цього. Забороняється одягати на санітарний одяг будь-який верхній одяг.
-Після відвідування туалету необхідно ретельно вимити руки теплою водою з милом і продезінфікувати їх дозволеним до застосування в харчовій промисловості дезінфікуючим засобом.
-На шкірі рук не повинно бути подряпин, нагноєнь, опіків, порізів, в яких знаходяться стафілококи і стрептококи. Ці мікроорганізми при попаданні на продукт викликають його зараження. Ранки треба змащувати настоянкою йоду і не допускати такого робочого до роботи, пов'язаної з безпосередньою обробкою продукту. Це важливо при приготуванні кремів і кремових виробів.
-Не можна застібати санітарний одяг шпильками, голками, шпильками, щоб уникнути попадання цих предметів у готову продукцію. Предмети туалету (дзеркало, гребінець, пудреницю і пр.) треба залишати в гардеробній.
-Санітарний одяг не можна виносити з собою, після роботи її необхідно залишати в індивідуальних шафах, встановлених в роздягальні. Шафи повинні утримуватися в чистоті, в них не можна зберігати їжу і брудний посуд, так як це сприяє розмноженню гризунів, тарганів і мух. Індивідуальні шафи для зберігання санітарного одягу необхідно періодично очищати, мити і дезінфікувати. Санітарний одяг перуть у пральнях.
-Місця громадського користування (їдальні, туалети, умивальні, гардероб) повинні утримуватися в доброму санітарному стані. В іншому випадку вони можуть з'явитися джерелами поширення патогенних мікроорганізмів на виробництві. х. В умивальних кімнатах має бути електрорушник або одноразові паперові рушники.
-Прийом їжі повинен здійснюватися в спеціальних цехових буфетах, їдальнях. Не дозволяється приймати їжу безпосередньо на робочому місці, так як в готову продукцію можуть потрапити залишки їжі, паперу і т. д.
-Забороняється куріння у виробничих цехах щоб уникнути попадання в готову продукцію попелу, недопалків, сірників. Для куріння відводяться спеціальні місця.
-У технологічних цехах категорично забороняється зберігання аптечок. Аптечки повинні бути розміщені в тамбурах технологічних цехів, дільниць, в побутових приміщеннях. В аптечках не рекомендується тримати з різким запахом та фарбувальні ліки (наприклад, замість спиртового розчину йоду мати перекис водню).
-Слюсарі, електромонтери та інші працівники, зайняті ремонтними роботами у виробничих, складських приміщеннях підприємства, повинні виконувати правила особистої гігієни, працювати у цехах в санітарному одязі, інструменти переносити у спеціальних закритих ящиках з ручками.
-Суб’єкти господарської діяльності зобов’язані мати Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, Санітарні правила, санітарний журнал, особові медичні книжки працівників, журнали реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці та реєстрації інструктажів з питань охорони праці, а також книгу відгуків та пропозицій.
Зав.відділення епідеміологічного нагляду(спостереження)
та профілактики неінфекційних захворювань Ходан А.М