Дата: 31.03.2023 16:23

ПРОФІЛАКТИКА ВОДНО-НІТРАТНОЇ   МЕТГЕМОГЛОБІНЕМІЇ

Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу. Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята, віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Характеризується синюшністю навколо рота,рук і стоп, головним болем і задишкою.

Спеціалістами Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу щоквартально проводиться дослідження води з індивідуальних колодязів з метою попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей.

Протягом першого кварталу 2023року досліджено 48 проб води з індивідуальних колодязів Косівського району,де проживають діти віком до 3-х років.

Всі досліджувані проби води за вмістом нітратів відповідали ДСанПіН 2.2.4.-171-10 «Гігієнічні вимоги для води питної призначеної для споживання людиною ».

З метою профілактики захворювання на метгемоглобінемію та з метою запобігання отруєнь нітратами необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

• Дотримуватись водоохоронного режиму в межах 50 м. навкруги колодязів.

• Двічі на рік, у весняний і осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з наступним лабораторним контролем ефективності проведеного заходу.

• Використовувати якісну воду перевірену в лабораторії.

• Не готувати дитячі суміші з використанням колодязної води, якщо не впевнені в її якості.

• Рекомендується вживання фасованої та бутильованої води ,особливо дітям до 3х років.

• При перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, розладах серцево-судинної системи, синюшності шкіряних покровів) слід негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

• В сільському господарстві використовувати отрутохімікати та пестициди з дотриманням санітарних норм та правил.

Звертаємо увагу батьків, які  користуються для приготування їжі дітям віком до 3-х років водою з громадських чи індивідуальних колодязів, на те, що вони  повинні  володіли інформацією,щодо якості води з метою недопущення отруєння дітей. Для проведення цих досліджень звертайтеся  до Косівсько-Верховинського відділу ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ» м.Косів,пров.Шевченка,10.

Зав.віділення епід.нагляду(спостереження)                          Ходан Анастасія

та профілактики  неінфекційних захворювань