A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Космацька громада
Івано-Франківська область, Косівський район

«Тут можна обрати сімейного лікаря»: головний медик Прикарпаття розповідає подробиці медреформи для громадян

Дата: 08.05.2018 14:44
Кількість переглядів: 776

04/05/201802 085

Лариса Cвітлярська

В 2018 році для кожного українця запровадили єдину електронну медичну картку. Тепер кожен з нас може самостійно обрати собі лікаря – терапевта, педіатра, сімейного лікаря, навіть, приватного, незалежно від місця прописки. Варто лише підписати з ним декларацію і держава сама платитиме за певний перелік медичних послуг.

http://versii.if.ua/wp-content/uploads/2018/05/Stovban_MP.jpg

Для того, щоб покращити надання медичної допомоги та наблизити населення до якісної медицини прикарпатські чиновники розробили спроможну мережу для будівництва 26 нових амбулаторій на території області. Варто додати, що на ці цілі держава вже виділила 236 мільйонів гривень. Щоправда, їхнє розміщення та точну кількість ще має затвердити Мінрегіонбуд.

Про це та інші новації медичної реформи на Прикарпатті Версії розмовляли з Миколою Стовбаном, директором Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА.

Розкажіть, будь ласка, покроково, як буде відбуватись підписання декларацій з сімейним лікарем, куди звертатись і які потрібні для цього документи?

Спочатку потрібно визначитись зі своїм сімейним лікарем. Тобто, на «первинці» буде працювати три спеціальності: лікар загальної практики сімейної медицини, лікар-терапевт дільничний і педіатр. Відповідно, діти мають записатись до педіатра із свідоцтвом про народження, а дорослі – до лікаря дільничного терапевта чи до сімейного лікаря. Він буде називатись лікар загальної практики і сімейної медицини. Із собою людина повинна мати крім бажання задекларувати свої взаємовідносини із сімейним лікарем, паспорт та ідентифікаційний код. Враховуючи те, що в нашій області станом на сьогодні (20 квітня) в єдиній електронній системі, яка називається e-heals, зареєстровано 34 заклади, які надають первинну медико-санітарну допомогу, тобто заклади «первинки», ми можемо скеровувати тих людей, або люди самі мають право обирати зайшовши в Інтернет. Люди можуть звернутись в ці заклади, там будуть наліпки, які свідчать про те, що цей заклад є зареєстрований, має захист персональних даних. Наліпка буде синього кольору, де буде писати: «Тут можна обрати свого сімейного лікаря». Туди людина звертається з паспортом і кодом, сідає до відповідального, який вносить її персональні дані в базу даних e-heals, після того, в електронному вигляді звіряє все. Якщо вся інформація внесена правильно, роздруковується через принтер і два рази підписується. В разі, якщо пацієнт, або особа, яка звернулась до лікаря, щоб задекларувати має електронний цифровий підпис, то вона скріплює в електронному варіанті даний намір. Тому, з підписанням декларацій у нас нема проблем. Станом на сьогодні щодня практично по 1000 декларацій додається по області. Станом на 2 квітня, тобто за 18 днів, у нас офіційно задекларовано 18 900 людей, які виявили бажання задекларувати свої відносини з тим чи іншим лікарем. Приблизно лікарів, з якими виявили бажання задекларувати відносини – 330 лікарів. Всього в закладах, в яких ці лікарі працюють, в електронній системі задекларовано 34 заклади. Вони підключені і мають право укладати декларації з пацієнтами.

Станом на 04 травня 2018 року в системіe–heals вже зареєстровано 40 медичних закладів, 425 лікарів та 60689 підписано декларацій прикарпатцями.

http://versii.if.ua/wp-content/uploads/2018/05/1-17.jpg

Як тоді бути з тими закладами, які ще не підключені до системи?

Ми щотижнево збираємо інформацію по п’ятницях про ті заклади, які реорганізовуються. Про заклади, де є певні технічні моменти. Ми створили юридичну карту, як покроково перетворити звичайний комунальний заклад у комунальне некомерційне підприємство. Практично всі заклади районів дали добро на те, щоб перетворитись у комунально-некомерційне підприємство, щоб з 1 липня 2018 року увійти в реформу і отримувати вже зарплатню з Національної служби здоров’я України, яка вже створена. Іншими словами, 34 заклади 330 лікарів і 18 900 пацієнтів можуть безкоштовно по зеленому списку отримувати первинну медичну допомогу у даних закладах, де вони уклади декларацію.

Відомо, що не в усіх лікарнях є наявна техніка.

Департаментом охорони здоров’я, враховуючи ті моменти, де є неповноцінна оргтехніка, люди ж якось працювали до тепер, створено відповідний реєстр. Відповідно, нам потрібно закупити незначну кількість комп’ютерної техніки. Це приблизно 30% від загального по області. Тому, що на 70%, згідно тих даних, які подали нам райони, ми забезпечені комп’ютерною технікою. На 43% забезпечені автотранспортом. Так, він старий, але ми ним забезпечені. Тому десь було розуміння і адміністрації і депутатського корпусу обласної ради, тож нам виділили кошти в сумі 930 тисяч гривень. Гроші ми спрямували не на якісь видатки, а власне на комп’ютеризацію тих районів, де є їх найбільша потреба. Проте, хочеться відмітити, що Рогатинський, Калуський, Городенківський райони практично на 90-99% забезпечені всією комп’ютерною технікою. Вони готові до реформи і чекають на пацієнтів.

Ми закликаємо людей чітко визначитись зі своїм сімейним лікарем, щоб стати гідним пацієнтом нашої держави і отримувати безкоштовну медичну допомогу в закладах охорони здоров’я Івано-Франківської області.

Чи можна звертатись до медзакладу для підписання декларації пацієнту поза межами його прописки?

Це питання найбільш часте. І Міністерство охорони здоров’я, і Департамент мають спільну позицію, що, незважаючи на прописку, ви маєте право, згідно статті 49, звертатись у будь-який медичний заклад. Якщо ви проживаєте в місті Івано-Франківську, а місце вашої реєстрації інше, то ви без проблем зможете задекларувати свої наміри стосовно лікаря загальної практики чи сімейної медицини або дільничного терапевта у будь-якій поліклініці міста Івано-Франківська. Тобто, приписка не впливає на намір укласти декларацію.

http://versii.if.ua/wp-content/uploads/2018/05/1-1-1.jpg

Якщо, скажімо, в селі є амбулаторне відділення і його мають перенести в інший район, а людина хотіла обрати саме того лікаря. Як їй бути?

Є амбулаторії або ФАПи. Реформа стосується тільки первинки, тобто, амбулаторії. Якщо в селі є амбулаторія і вона перетворилась в КНП в складі центральної лікарні чи як окрема юридична особа (ФОП, лікар з яким хочуть укласти договір) чи входить в центр ПМСД, залежить від того, чи вона є в зоні більшої доступності для пацієнтів. Пацієнт може обрати цього лікаря. Все одно лікар, перейде в склад юридичної особи чи цієї амбулаторії чи іншої. Але в межах реформи ми обираємо не амбулаторію, ми обираємо лікаря. Тому, лікарів з тими з якими підписують декларації, заберуть в будь-який заклад з руками і ногами. З лікарями проблем нема. Обрали лікаря і можна заключати з ним договір.

Чи можна підписати декларацію з приватним лікарем?

Звичайно, можна. Щоб підписати декларацію з приватним лікарем, він повинен бути фізичною особою підприємцем, відповідно мати свій цифровий електронний ключ, а також зареєстрований з відповідними кодами ЄДРПОУ в електронній базі даних. Також він повинен мати ліцензію на медичну практику і юридичну адресу, куди може пацієнт звертатись.

І йому теж кошти відшкодовуватимуть з держбюджету?

Так. Національна служба здоров’я відповідно за цими деклараціями, відповідно по мережі, яку ми вже затвердили 2 квітня, буде відшкодовувати за пацієнта будь-якому лікарю, чи це приватна структура чи державна.

Чи може сімейний лікар направляти на діагностику до спеціалістів з інших міст, скажімо, з Коломиї до Івано-Франківська?

Звичайно. Сімейний лікар, який працює в складі центру ПМСД по амбулаторії, він не те, що може, він зобов’язаний, якщо є в цьому потреба, направити пацієнта на вторинну ланку. Вторинна ланка – це теперішні центральні районні лікарні, де є вузькі спеціалісти. Якщо там нема переліку відповідних обстежень – вони направляють на третинну ланку. Але відповідно кошти рухаються за пацієнтом. Тому завдання сімейного лікаря і взагалі завдання реформи в тому числі в нашій області – це щоб сімейний лікар користувався таким благом, яке називається профілактика. Казали колись, що «один фунт профілактики рівний пуду лікування». Тому скерувати потрібно сімейного лікарня на профілактику, як тільки до нього почнуть звертатись люди, гроші будуть осідати в сімейного лікаря. Якщо до нього люди не підуть, а будуть йти на вторинний і третинний рівень з направленням сімейного лікаря, то відповідно гроші підуть за пацієнтом на вторинний чи третинний рівень. Це називається принцип капітації: гроші – за людиною.

http://versii.if.ua/wp-content/uploads/2018/05/1-2-1.jpg

Що входить в «пакет» надання безкоштовної медичної допомоги і що буде платним?

Платним важко сказати, що буде. Екстрена медицина, паліативна медицина, все, що стосується загальнообов’язкових клінічних обстежень (їх є 5), а також консультація – це є «зелений список», тобто, безкоштовно. Реформа вторинного і третинного рівнів буде проводитись аж з 2020 року. Тоді вже можна буде говорити, що платне, а що – ні. Станом на сьогодні «зелений список» – це екстрена, паліативна і вся первинка.

При потребі виклику екстреної медичної допомоги чи потрібно інформувати свого сімейного лікаря?

Тут потрібно чітко розуміти, що таке екстрена медицина і що таке невідкладна медицина. Невідкладна медицина – повідомляємо свого лікаря, екстрена медицина – тоді з мобільного чи стаціонарного телефону можна зв’язатись напряму з кол-центром єдиної диспетчерської служби області (дасть Бог до кінця року ми забезпечимо його всім необхідним) і відповідно «швидка» поїде.

Що робити, якщо сімейний лікар пішов у відпустку?

2 квітня в нашій області ми захистили спроможну мережу. Відповідно цієї спроможної мережі є певна кількість амбулаторій на території того чи іншого району, міста чи села. Таким чином, якщо цей лікар піде у відпустку – існують амбулаторії монопрактики, де є один чи два лікарі і амбулаторії групової практики, де є два і більше лікарів. Якщо один із них йде у відпустку, то інший його заміняє. Все одно в цю амбулаторію надходитимуть кошти на зарплату лікаря, енергоносії, зарплату медичної сестри, при потребі – на водія автотранспорту, а також на покращення матеріально-технічної бази. Крім того, нашою державою виділено 236 мільйонів гривень на Івано-Франківську область для покращення матеріально-технічної бази та побудови нових амбулаторій у сільській місцевості.

http://versii.if.ua/wp-content/uploads/2018/05/1-3-1.jpg

Вже їх розподіляли на райони?

Не розподіляли. 2 квітня у Міністерстві охорони здоров’я пройшло слухання і нас затвердили. Але ми ще маємо пройти погодження Мінрегіонбуду. Цього найближчим часом ми очікуємо. І я сподіваюсь, що з першого півріччя ми успішно почнемо працювати над будівництвом нових амбулаторій. В тому числі і над придбанням нового устаткування для них.

Якісь плани вже є? На які райони розподілятимете кошти?

Спроможна мережа затверджена. З нею можна ознайомитись за посиланням, яке є на офіційній сторінці нашого департаменту. Проте, де будувати, має погодити Мінрегіонбуд. До рішення Мінрегіонбуду ми надали свої пропозиції. Ми виділили 26 амбулаторій з розрахунку нового будівництва. Не факт, що вони всі будуть затверджені. Але ми розрахували таким чином: в області є 14 районів, 23 ОТГ і 6 міст обласного підпорядкування. Звичайно, ми звертали увагу на гірські населені пункти, де нема доріг, нема кордонів між селами, де густота населення не відповідає Івано-Франківську. Адже, є різниця, коли в міській багатоповерхівці проживає необхідна кількість пацієнтів для одного лікаря, і в горах, де така кількість живе в трьох різних селах. Тому пріоритет для будівництва амбулаторій і для покращення роботи самого лікаря – звичайно гірські і високогірні райони (вище 600 метрів над рівнем моря).

Чи є вже лікарі, які набрали необхідну кількість пацієнтів?

У нас вже є прецеденти, де лікарі вже надбали 2500 пацієнтів. Чи воно правильно, чи ні – час розсудить. Проте, це свідчить про те, що цей лікар є кваліфікований і люди прагнуть з ним підписати декларацію. Це свідчить про те, що в нашому краї є досвідчені кваліфіковані люди, до яких готові звернутись за медичною допомогою.

Тобто, обмеження щодо кількості пацієнтів не працює?

Воно відносне. Поясню чому. Тому, що є 2000 пацієнтів. На одного пацієнта виділятиметься в середньому 370 гривень. Таким чином 2000*370=740000 грн.

Але один лікар не може працювати. Він повинен з цих грошей утримувати  медсестру, можливо санітарку, або й дві медсестри. В такому разі він може мати гідну заробітну платню і утримувати медсестру і водія теж з гідними зарплатами, утримувати комуналку і мати кошти на покращення матеріально-технічної бази. Але це при умові 2000 декларацій.

Чи можна з часом змінити свого сімейного лікаря?

Звичайно, так. Якщо пацієнт не задоволений лікарем чи умовами, в яких надається медична допомога, будь-яка особа може змінити свого лікуючого лікаря через рік від моменту підписання декларації.

Ваші побажання нашим читачам.

Слідкувати за сайтом Міністерства охорони здоров’я, за реформою. Слідкувати за виходом в ефір наших спеціалістів. Приходити на зустрічі які ми плануємо і повідомляємо про них у ЗМІ. Укладати декларації в тих лікувальних установах, лікувально-профілактичних закладах чи закладах охорони здоров’я області, які зареєстровані в системі e-heals для того, щоб це було легітимно. Укладати декларації виключно в електронному варіанті (після того їх роздруковують і підписують. Не навпаки). Звичайно, обрати собі гідного лікаря. У нас на Прикарпатті їх є дуже багато. Адже, наших лікарів поважають і в Україні, й за кордоном.

Микола Стовбан

 

 

http://versii.if.ua/novunu/tut-mozhna-obrati-simeynogo-likarya-golovniy-medik-prikarpattya-rozpovidaye-podrobitsi-medreformi-dlya-gromadyan/


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь